Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że herbata posiada wiele walorów prozdrowotnych.


Głównymi składnikami herbaty, którym przypisuje się korzystny wpływ na zdrowie są polifenole. Ich działanie antyoksydacyjne przynieść może wiele dobroczynnych funkcji w organizmie. Największą zawartość polifenoli mają herbaty parzone przez około 10 minut. Co więcej, obok właściwości antyoksydacyjych polifenolom przypisuje się działanie stymulujące system immunologiczny, zmniejszające absorpcję cholesterolu we krwi oraz korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej, poprzez hamowanie wzrostu niekorzystnych bakterii.  

Większość badań naukowych dotyczy herbaty zielonej, która może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu współczesnych chorób, jednak bazując na obecnych doniesieniach, nie jest jeszcze uznana za udowodniony czynnik profilaktyki konkretnych schorzeń.

Herbata bez dodatku cukru nie dostarcza kilokalorii, w związku z tym ilość herbaty w diecie nie ma wpływu na dzienną podaż energii. Wartość energetyczna herbaty słodzonej zależy od rodzaju zastosowanego środka słodzącego. Herbata słodzona słodzikami nie dostarcza kalorii, a szklanka herbaty z dodatkiem jednej łyżeczki cukru to około 20 kcal. 

Kubek czarnej herbaty, parzonej 3–5 minut zawiera 30–45 mg kofeiny, to wartość zbliżona do 100g naparu kawy!

Herbata spożywana w zwyczajowych ilościach jest napojem nieszkodliwym dla zdrowia. Jej negatywne skutki mogą wystąpić w przypadku spożywania dużych jej ilości. Wynika to z nadmiernego spożycia kofeiny oraz wiązania przez polifenole z herbaty żelaza z pokarmu, co ogranicza jego absorpcję w przewodzie pokarmowym nawet o blisko 80%! W przypadku problemów z niedokrwistością nie należy więc popijać posiłków herbatą.


źródło 
Regina Wierzejska,  Picie herbaty a zdrowie,  Przegl Epidemiol 2014; 68: 595 - 599