Szukasz pomocy w chorobie
DNA MOCZANOWA?
Dieta w dnie moczanowej
Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa to choroba metaboliczna, która spowodowana jest odkładaniem się kryształków kwasu moczowego wokół stawów. Dzieje się to zwłaszcza w pobliżu palucha stopy, ale może także atakować inne stawy oraz nerki. Złogi te wywołują ból, odczyn zapalny, powodując równocześnie niszczenie chrząstek oraz powierzchni stawowych.
Dna moczanowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych związanych z nieprawidłowym sposobem żywienia, polegającym na nadmiernym spożyciu potraw tłustych, bogatych w białko oraz dużym spożyciu kawy i herbaty. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby wymienia się obok czynników genetycznych także nadwagę i otyłość, wysoki poziom cholesterolu oraz nadużywanie alkoholu. Choroba współwystępuje w zespole metabolicznym i innych chorobach cywilizacyjnych u osób dobrze odżywionych.
Do rozwoju dny moczanowej prowadzić może dieta uboga w błonnik, foliany oraz witaminę C. Ryzyko rozwoju choroby jest szczególnie wysokie u osób spożywających duże ilości mięsa i owoców morza.
Ogólne zasady diety w dnie moczanowej
Zasadniczym celem diety jest obniżenie stężenia kwasu moczowego poprzez wyeliminowanie produktów bogato purynowych występujących głownie w podrobach, tłustych rybach, soczewicy, nasionach roślin strączkowych, czekoladzie, kawie, kakao, mocnej herbacie. Ważne jest także wyeliminowanie zup i sosów na wywarach kostnych, grzybowych, potraw smażonych, pieczonych i duszonych. Bardzo istotnym jest także obniżenie masy ciała w przypadku występowania nadwagi i otyłości. Redukcja masy ciała oraz dieta niskopurynowa przyczyniają się do obniżenia stężenia kwasu moczowego we krwi chorych.
Na co zwracać uwagę?
Ze względu na problemy z przewodem pokarmowym staraj się jeść posiłki bardzo regularnie, bez pośpiechu i unikaj zdenerwowania. Stres przy jedzeniu może dodatkowo nasilać dolegliwości chorobowe. Zaplanowane w diecie godziny posiłków powinny być ściśle respektowane.
Ograniczaj wszelkie produkty z zawartością puryn. Do nich zalicza się przede wszystkim: podroby, tłuste ryby, kawę, czekoladę, kakao, herbatę, nasiona roślin strączkowych.
Pij przynajmniej 5-6 szklanek niegazowanej wody dziennie, aby pobudzić wydalanie kwasu moczowego. Z płynów zamiast mocnej herbaty, kawy i kakao przegotowaną wodę, kawę zbożową, herbatę ziołową i owocową. Bardzo polecana jest herbata z pokrzywy, która zwiększa usuwanie kwasu moczowego.
Ostatni posiłek zjedz najpóźniej 4-5 godzin przed snem, ponieważ w nocy, podczas snu, zwiększa się ilość zatrzymywanego w organizmie kwasu moczowego.
Spożywaj przede wszystkim produkty ubogie w związki purynowe (chude sery, ryż, owoce, warzywa poza roślinami strączkowymi i szpinakiem).
Wyższe spożycie nabiału wpływa znacząco na obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi poprzez zwiększone jego wydalanie z moczem. Źródłem białka w diecie osób z dną moczanową powinny być nabiał i jaja oraz produkty roślinne.
Ogranicz spożycie cukru i produktów wysokosłodzonych. Wysokie spożycie węglowodanów prostych może wpływać na rozwój hiperinsulinemii i otyłości a tym samym zwiększa ryzyko rozwoju dny. Cukier - sacharoza, składająca się z glukozy i fruktozy, wpływa na zwiększenie degradacji puryn oraz wzrost stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Fruktoza – tzw. cukier owocowy znajdujący się w produktach przetworzonych oraz sokach w porównaniu z innymi cukrami, przyczynia się najbardziej do wzrostu stężenia tej substancji w surowicy krwi.
Należy wybierać źródła węglowodanów złożonych takie jak pełnoziarniste przetwory zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, makarony z twardej pszenicy) oraz niskopurynowe warzywa i owoce o niskiej zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym.
Mając na uwadze, że dna moczanowa często współistnieje ze schorzeniami metabolicznymi tj. otyłość, hiperlipidemia, nadciśnienie, cukrzyca, należy ograniczyć ilość nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z produktów zwierzęcych zastępując je olejami roślinnymi o prawidłowym stosunku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takimi jak: olej lniany, rzepakowy.
Zalecane techniki kulinarne to gotowanie w dużej ilości wody, duszenie bez obsmażania. Niewskazane są natomiast smażenie i duszenie tradycyjne.
Wyeliminuj z diety alkohol. Nadmierna konsumpcja alkoholu i produkty jego przemiany, wpływają na rozwój zaburzeń metabolicznych związanych z hiperurykemią.
Zadbaj o obniżenie masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości.